موقعیت ما

قم، بلوار شهید خدا کرم، کوچه شماره 4

تماس با ما

025-36644048-9

ساعت کاری

شنبه تا پنج شنبه 7 الی 14:20

تغییر زبان
  1. خانه
  2. طراحی
  3. اصول طراحی بروشور و الزامات تهیه فایل چاپی بروشور
اصول طراحی بروشور و الزامات تهیه فایل چاپی بروشور

احتمالاً شما به عنوان یک تولید کننده، فروشنده و یا ارائه دهنده خدمات در جستجوی راهی مؤثر و مقرون به صرفه برای معرفی کالا، محصولات و یا خدمات خود هستید و چاپ بروشور را به این منظور انتخاب کرده اید. در این صورت دانستن اصول اولیه طراحی بروشور به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید فایل بروشور خود را به بهترین شکل و به صورت استاندارد تهیه کرده و به چاپ برسانید. در این مقاله قصد داریم شما را با اصول طراحی بروشور و تهیه فایل آن آشنا کنیم.

در این مقاله قصد داریم به معرفی اصول طراحی بروشور های تبلیغاتی بپردازیم زیرا دانستن این اصول به طراحان و صاحبان مشاغل کمک می کند تا برای معرفی محصولات و خدمات خود استراتژی درستی به کار گیرند. در حقیقت، در طراحی بروشور، مباحثی همچون زیبایی شناسی، خلاقیت و برقرار کردن ارتباط مؤثر با مخاطب، اهمیت بسیاری دارد که در سایر مقالات به این موارد خواهیم پرداخت. اما آن چه در مقاله پیش رو مورد بررسی قرار خواهد گرفت، اصول طراحی بروشور است.

در واقع لازم است ابتدا اصول طراحی بروشور و نحوه تهیه فایل مناسب برای چاپ را بدانیم تا با کمک این دانش فنی، بروشوری استاندارد طراحی کنیم. لازم به ذکر است، گرچه دانستن این اصول برای موفقیت در طراحی بروشور کافی نیست اما لازمه داشتن یک بروشور خوب و استاندارد به حساب می آید. بدین معنا که حتی در صورت داشتن یک طراحی جذاب و عالی، با رعایت نکردن این موارد فنی قطعاً محصول خروجی، انتظارات شما را برآورده نخواهد کرد. در بخش بعدی، قصد داریم در مورد اصول آماده سازی فایل بروشور برای چاپ، مطالبی ذکر کنیم.

 

اصول طراحی بروشور برای چاپ

در طراحی بروشور موارد بسیاری وجود دارد که رعایت آن ها، کیفیت خروجی نهایی را تضمین می کند. در ادامه به معرفی این موارد خواهیم پرداخت و ویژگی های فایل مناسب برای چاپ را عنوان خواهیم نمود.

ابعاد بروشور چاپی

در تمام کارهای چاپی اعم از بروشور، تراکت، کاتالوگ، کارت ویزیت و … پیش از شروع طراحی، حتماً ابعاد نهایی کار را در نظر گرفته و یک فایل طراحی به همان اندازه ایجاد کنید. زیرا تغییر اندازه ی کار پس از پایان طراحی می تواند موجب کاهش کیفیت کار، کاهش خوانایی نوشته ها و یا به هم ریختگی عناصر موجود در طراحی شود.

به عنوان مثال فرض کنید  هنگام طراحی ابعاد فایل خود را A5 در نظر گرفته اید. حالا تصمیم گرفته اید آن را بزرگتر کرده و با اندازه A4 چاپ کنید. در این صورت با بزرگ کردن ابعاد کار، کیفیت تصاویر پایین می آید. چون در واقع تصاویر از دو طرف کشیده می شوند. همچنین در صورتی که فایل خود را بزرگتر از ابعادی که قرار است چاپ شود طراحی کنید، امکان ناخوانا شدن نوشته ها و المان های کوچک در ابعاد جدید به وجود می آید. به عنوان مثال اگر در ابعاد A4 اندازه فونت نوشته های شما 8 پوینت باشد با کوچک کردن کل فایل ممکن است اندازه جدید نوشته ها کاهش یافته و ناخوانا شود.

جدا از این موارد مشکل دیگری که در تغییر ابعاد کار وجود دارد، دفرم شدن (Deformation) یا تغییر نامتناسب ابعاد کار است. به طوری که تصاویر و عناصر موجود در طراحی با کشیده یا جمع شدن، شکل عادی خود را از دست می دهند و از زیبایی بروشور چاپ شده می کاهند. بنابراین بهتر است ابتدا تصمیم نهایی خود را برای اندازه ی چاپ بروشور اتخاذ نموده و سپس اقدام به طراحی نمایید.

نرم افزار مناسب برای طراحی بروشور

 

برای بسیاری از افراد این سؤال پیش می آید که طراحی بروشور بهتر است با چه نرم افزاری انجام شود؟ برخی افراد نرم افزارهای بیت مپ مانند Adobe Photoshop را برای این کار پیشنهاد می کنند و برخی دیگر، استفاده از نرم افزارهای وکتور مانند Adobe Illustrator و Corel Draw را برای این کار مناسب تر می دانند. در حقیقت باید گفت پاسخ مشخصی برای این پرسش وجود ندارد. به عبارت بهتر، اهمیتی ندارد شما طراحی خود را با چه نرم افزاری انجام می دهید، آنچه در این کار اهمیت دارد، رعایت نکاتی در شروع طراحی بروشور است که بر روی کیفیت خروجی، تأثیرگذار هستند. در زیر به برخی از این نکات اشاره می کنیم:

رزولوشن فایل: چه کارت ویزیت طراحی کنید، چه کاتالوگ یا هر محصول چاپی دیگری، رزولوشن فایل طراحی از ابتدا می بایست 300dpi تعیین شود. در صورت پایین تر بودن رزولوشن، کیفیت چاپ مناسب نخواهد بود. گاهی اوقات افراد فایل خود را در مانیتور مشاهده می کنند و متوجه پایین بودن کیفیت تصاویر نمی شوند (رزولوشن نمایشگرها 72dpi است؛ بنابراین مقایسه تصویر چاپی با تصویر نشان داده شده در مانیتور به هیچ وجه درست نیست) دلیل این اتفاق را در مقاله دیگری به طور مفصل تر بررسی خواهیم کرد. همچنین بالا بردن رزولوشن حین طراحی بروشور و یا پس از پایان آن، تأثیری در افزایش کیفیت کار، نخواهد داشت. بنابراین لازم است از ابتدا، رزولوشن فایل طراحی را 300dpi مشخص کنید.

نکته: داشتن رزولوشن 300dpi علاوه بر فایل طراحی، برای تمام المان ها و تصاویر مورد استفاده در طراحی نیز، الزامی می باشد.

رزولوشن 300dpi

رنگ نوشته ها: نوشته ها از مهمترین عناصر در طراحی بروشور هستند که وظیفه ی انتقال اطلاعات به مخاطب را به عهده دارند. اما به دلیل ظرافت و داشتن جزئیات، باید برای نحوه قرارگیری و نمایش آن ها به نکات ریزی توجه شود. یکی از این نکات، رنگ نوشته ها است. رنگ مشکی روی بسیاری از زمینه ها، به خوبی خودنمایی می کند. بنابراین در طراحی بروشور اغلب از این رنگ برای نوشته ها استفاده می شود. اما استفاده هر رنگ مشکی ای برای نوشته ها مناسب نیست. لازم است ترکیب رنگ مشکی برای نوشته ها (C=0 و M=0 و Y=0 و K=100) و blending option روی گزینه multiply باشد تا کیفیت و وضوع آن ها در چاپ مناسب باشد.

لازم به ذکر است گرچه ممکن است این رنگ مشکی در مانیتور کم رنگ بنظر برسد اما  بهترین انتخاب برای نوشته های کوچک و متوسط به شمار می رود

 رنگ مشکی در مانیتور

اندازه فونت نوشته ها: یکی از نکاتی که در طراحی بروشور و تهیه فایل چاپی آن بسیار مهم است، آن است که اندازه فونت نوشته ها کمتر از 6 پوینت نباشد. در حقیقت کوچکتر بودن اندازه فونت ها، از خوانایی مطالب می کاهد. البته این مقدار در فونت های مختلف و بین زبان فارسی و انگلیسی می تواند متفاوت باشد، اما عموماً رعایت این اندازه، خوانایی نوشته را تضمین می کند. البته اندازه استاندارد فونت نوشته ها برای متون داخلی اغلب بین 8.5 تا 13.5 است. همچنین اندازه فونت برای نوشته های انگلیسی می تواند بین 0.5 تا یک پوینت کوچکتر از فونت فارسی تعیین شود.

سیستم رنگی (Color Mode)سیستم رنگی در مانیتورها، سه رنگ (RGB) است و ماهیت نمایش آن نوری است؛ بدان معنا که نور، عامل نمایش رنگ ها در نمایشگر است. در واقع هرچه نور بیشتر باشد (درجه RGB بالا برود) رنگ نهایی روشن تر می شود. اما در چاپ، سیستم رنگی، چهار رنگ (CMYK) است و این رنگ ها توسط مرکب یا جوهر چاپ ایجاد می شوند. هرچه مقدار این رنگ ها بیشتر شود، رنگ نهایی، تیره تر خواهد شد. به دلیل این که ماهیت این سیستم ها با یکدیگر متفاوت است، موارد استفاده از آن ها نیز متفاوت است. بنابراین باید برای نزدیک تر شدن رنگ ها به محصول خروجی، لازم است فایل طراحی در مد رنگی CMYK ایجاد شود.

نکته: در صورت استاندارد بودن مانیتور و با رعایت سیستم رنگی ذکر شده در بالا، رنگ های دیده شده در نمایشگر به رنگ های چاپی نزدیک می شود، اما به دلیل تفاوت ماهیتی رنگ ها (در چاپ و نمایشگر) که در بالا ذکر شد، همچنان احتمال 15 درصد اختلاف رنگ میان فایل طراحی و محصول چاپی وجود دارد.

تفاوت ماهیتی رنگ ها (در چاپ و نمایشگر)

اضافه رنگ: یکی دیگر از نکات کلیدی در طراحی بروشور، رعایت اضافه رنگ است. در تمام دستگاه های چاپ امکان جابجایی چاپ پشت و روی فایل به اندازه چند میلیمتر وجود دارد. بنابراین در سفارش هایی که زمینه ی آن ها رنگ یا طرح دارد، برای آن که اطراف کار پس از برش سفید نماند، لازم است رنگ و طرح زمینه را از هر طرف حدود سه میملیمتر خارج از کادر اصلی، امتداد دهید. به عنوان مثال درصورتی که سفارش شما یک بروشور A4 باشد، بهتر است به جای 21×29.7 سانتیمتر ، فایل خود را با ابعاد 21.6×30.3 سانتیمتر طراحی کنید. اما باید دقت کنید که در این فضای سه میلیمتری، تنها می توانید رنگ و طرحی را قرار دهید که بریده شدن آن تأثیر منفی ای بر کار ندارد. به عبارتی قرار دادن لوگو و نوشته در این فضا توصیه نمی شود.

حاشیه برش و فضای امن: چنان که در بند قبل ذکر شد، همیشه امکان جابجایی طرح به اندازه چند میلیمتر در هنگام چاپ و برش وجود دارد و این خطا اجتناب ناپذیر است. بنابراین طراحان، حاشیه امنی را برای کارخود در نظر می گیرند تا نوشته ها و عناصر مهم در طراحی، به دلیل خطای برش، از بین نروند. این مقدار بین 7 تا 10 میلیمتر از هر طرف کار می باشد. البته در صورتی که فایل طراحی به اندازه A5 یا کوچکتر از آن باشد، رعایت 5 تا 7 میلیمتر فاصله، کافی است.

نکته: به دلیل مسائل مربوط به زیبایی شناسی، در صورتی که فاصله ی نوشته ها با حاشیه بیشتر از مقدار مذکور باشد، زیبایی و خوانایی بروشور بیشتر می شود.

خطوط تا: بروشورها داری یک یا چند خط تا هستند و در نواحی “خط تا” نیز مشابه حاشیه های کار، امکان خطا و جابجایی وجود دارد، بنابراین بهتر است عناصر و نوشته ها، حداقل 5 میلیمتر از هر طرفِ خط تاها فاصله داشته باشند.

خطوط تا

نکات تکمیلی

در هنگام طراحی بروشور شما می توانید هر لت را به طور جداگانه در یک صفحه طراحی کنید اما بهتر است تمام آن ها را به صورت یک تکه، طراحی کنید (یک صفحه روی کار و یک صفحه پشت کار باشد). در این صورت لازم است به اندازه ی هر لت توجه کنید تا احتمال خطای طراحی کاهش یابد. این کار نه تنها به شما دید بهتری نسبت به نحوه قرارگیری المان ها در خروجی نهایی می دهد، بلکه احتمال بروز خطا در چیدمان صفحات، موقع چاپ را نیز کاهش می دهد. همواره پیشنهاد می شود پیش از ثبت سفارش، یک پرینت سیاه و سفید از بروشور خود – ترجیحاً در ابعاد واقعی – تهیه نمایید تا بتوانید با بررسی دقیق تر نوشته ها و خطوط تا و محل قرارگیری لت ها، خطا و اشتباه را تا حد ممکن کاهش دهید.

مسئله دیگری که بر بروشور نهایی شما تأثیر گذار است، انتخاب کاغذ می باشد. شما می بایست با توجه به بودجه، نیاز و سلیقه ی خود، کاغذ مناسبی را جهت چاپ بروشور انتخاب نمایید. به طور کلی، تفاوت کاغذها در جنس و ضخامت آن ها است و این امر تأثیر بسیاری در خروجی چاپی دارد. به عنوان مثال کاغذ تحریر، مات است و میزان جذب مرکب بالاتری نسبت به مقوای گلاسه دارد. با توجه به این که مقوای گلاسه اغلب براق است، رنگ ها روی آن با درخشندگی بیشتری نسبت به کاغذ تحریر، خودنمایی می کنند. این تفاوت ماهیتی در کاغذها، موجب تفاوت شدیدی در خروجی چاپی می شود.

ممکن است با مطالعه موارد فوق، دلیل این که چرا بروشورهای قبلی که چاپ کردید، رضایت شما را جلب نکرده بودند، متوجه شده باشید. در عین حال، ممکن است دچار نگرانی در مورد استاندارد بودن یا نبودن فایل بروشور جدید خود شده باشید. اما جای نگرانی نیست؛ چون کارشناسان طراحی الوچاپ، برای هر سفارش، فایل های طراحی را به طور رایگان از نظر موارد فوق، به دقت بررسی می کنند و در صورت وجود مشکل در فایل، آن را به اطلاع شما می رسانند، تا پس از اصلاح فایل، چاپ آن انجام شود. بنابراین احتمال خطا تا حد زیادی کاهش می یابد.

همچنین در صورتی که امکان طراحی نداشته باشید، می توانید طراحی بروشور خود را به مجموعه ی چاپ اسراء بسپارید، تا آن ها را در سریع ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت، دریافت کنید.

جستجو در وبلاگ

آخرین دیدگاه ها