موقعیت ما

قم، بلوار شهید خدا کرم، کوچه شماره 4

تماس با ما

025-36644048-9

ساعت کاری

شنبه تا پنج شنبه 7 الی 14:20

تغییر زبان
  1. خانه
  2. چاپ
  3. سری دوم پرسش و پاسخ درباره مرکب های فلکسو و روتوگراور

دکتر کریستین شیرماخر مدیر بخش تحقیق و توسعه مرکب های فلکسو و روتوگراور کمپانی جی اس به سوالات شما درباره مرکب های فلکسو و روتوگراور کمپانمی جی اس پاسخ می دهد

 

1-بهترین ترکیب حلال  و ریتاردر برای چاپ  گراور و فلکسو چیست؟

ج1-جواب کلی و خاصی وجود ندارد، عوامل تعیین کننده سرعت های مختلف چاپ (هرقدر که سرعت چاپ بالاتر باشد، میزان ریتاردر و یا حتی Fastener کمتری مورد نیاز است) و خشک کن ها و … می باشند.

2-علت کمرنگ شدن تدریجی مرکب طی چاپ چیست؟

ج2-کثیف شدن نورد آنیلوکس به دلیل کیفیت پایین مرکب اتفاق می افتد. ذرات مرکب بی کیفیت به داخل منافذ موجود در نورد آنیلوکس می چسبد و حجم انتقالی مرکب آن را کاهش می دهد.

3-آیا روشی وجود دارد، قبل از استفاده ترکیب مرکب و حلال  از سلامت و سازگاری آنها با یکدیگر، مطمئن باشیم؟

ج3- در صورتی که در این زمینه شکی وجود داشته باشد، مقدار کمی از beacher  قابل دوخت را با مرکب و حلال ترکیب کرده و سپس بگذارید تا در دمای 50 درجه سانتیگراد در طول شب بماند. صبح روز بعد وقتی که ترکیب مورد نظر به دمای محیط رسید اگر ویسکوزیته مرکب تغییر کرد و یا اینکه حالت ژله ای پیدا کرده باشد، در آن صورت حلال با مرکب ناسازگار است.

1–آیا مرکب پایه آب جی اس روی ماشین های فلکسو و گراور با خشک کن های فعلی که برای مرکب پایه حلالی ساخته شده جواب می دهد با نیاز  به خشک کن های مخصوص  پایه آب دارد؟

ج1- از مرکب پایه آب می توان در ماشین آلات چاپ استاندارد استفاده نمود اما دمای خشک کن ها در مقایسه با مرکب های پایه حلال باید افزایش یابد و همچنین میزان عبور جریان هوا در خشک کن ها نیز باید مجدداً تنظیم شود.

2-آیا تفاوتی بین خشک کن ماشین های چاپ فلکسو و گراور وجود دارد؟

ج2- بله، در ماشین آلات فلکسو خشک کن های میانی و تونل خشک کن وجود دارد. در ماشین آلات گراور در هر واحد چاپ خشک کن های بزرگی وجود دارد. در نتیجه در ماشین آلات گراور خشک کن های قوی تر و بهتری وجود دارد.

3-کشش سطح چاپی در واحد چاپ به چه چیزی بستگی دارد و راه حل آن چیست؟

ج3-میزان کشش فیلم چاپی به میزان زیادی به فشار رول جمع کن و تنشن رول در ماشین بستگی دارد. تنظیم این موارد باید بر اساس نوع فیلم چاپی و سرعت چاپ ماشین صورت گیرد. جمع شدگی فیلم مشکلی است که غالبا در خشک کن ها و به دلیل دمای بیش از حد خشک کن ها اتفاق می افتد.

4-زاویه درست قرارگیری تیغه دکتر بلید چگونه است؟

ج4- در سیستم های مرکبدان چمبر داکتر بلید زاویه 30 درجه تیغه، و در سیستم های دارای تیغه معکوس زاویه 30-35 درجه توصیه می شود. (به اطلاعات فنی ارایه شده از سوی سازنده ماشین نیز رجوع شود)

1-دلیل براق نبودن چاپ از رو در کار چاپ فلکسو چیست و چه راه حلی پیشنهاد می شود؟

ج1- یک چنین مشکلی در مورد مرکب های جی اس وجود ندارد. در عین حال، در شرایطی که در ماشین چاپ یک واحد چاپ که استفاده نشده است، داشته باشید می توانید از ورنی در این واحد استفاده کنید تا براقیت کار بالا رود.

2-چرا  مرکب های رنگ ماژنتا مقاومت کمتری در برابر نور خورشید دارند؟

ج2- در مرکب ماژنتا (قرمز) یک پیگمنت ارگانیک (با منشا زیستی) وجود دارد که دارای اتم عنصر باریم (Ba) می­باشد و این امر موجب ایجاد واکنش های Norrish II می شود (براقیت به دلیل این واکنش ها کاهش می­یابد). مرکب های خاصی وجود دارند (مانند Migrastar 1/W) که حاوی پیگمنت های دیگری هستند و از براقیت بالاتری نیز برخوردارند. در مورد مرکب های زرد نیز همین موضوع صدق می کند و در آنها پیگمنت های معطرazo وجود دارد. سه پیگمنت خاص با براقیت بالا در این زمینه توسط کمپانی جی اس ارائه می گردد.

3-چرا فقط یک طرف فیلم PET  را می توان چاپ کرد، در حالی که می توان هر دو طرف CRONA را چاپ کرد؟

ج3- پیش آماده سازی سطح چاپی و قابل چاپ بودن آن دو مقوله ای است که همواره یکسان نیستند. فیلمی که می خواهیم روی آن چاپ انجام شود از نظر شیمیایی دارای فرمولاسیون خاص خود است. این فرمولاسیون به معنی قابلیت لمینیت شدن و یا ورنی پذیری آن فیلم نیست. جزییات بیشتر در این زمینه باید از کمپانی تولید کننده ای که از آن فیلم می خرید پرسیده شود.

 

1-در چاپ یک رو در گراور، بر طبق این ضعف که در مراحل چاپ رنگ های CMYK که نمی توان مشکل رنگ سفید را حل کرد. پس آیا ما باید از نوع خاصی از مرکب سفید برای حل این مشکل استفاده کنیم؟

ج در مورد مرکب های پردازشی (CMYK) اگر کیفیت رنگ سفید بد باشد، هماهنگی و هارمونی بین رنگهای دیگر پردازشی و سفید به هم می خورد. پیشنهاد ما این است که از یک نوع مرکب در رنگهای مختلف استفاده شود تا مرکب های استفاده شده با هم سازگاری داشته باشند.

2-آیا در چاپ گراور باید از نوع خاصی از رنگ های CMYK استفاده کرد؟

ج2- مرکب های کمپانی جی اس که برای چاپ از رو تولید می شوند، دارای فرمولاسیون خاصی هستند که سبب مقاومت بالای مرکب چاپ شده در برابر حرارت، خش پذیری و چروک شدگی  می گردد.

ما قویاً توصیه می کنیم که از مرکب های سری Migrastar 1/D/GI جی اس برای چاپ از رو و از سری مرکب­های Migrastar 1/U  جی اس برای لمینیت کردن (با اضافه کردن 6 درصد افزودنی مورد نیاز به مرکب برای چاپ از رو) استفاده نمایید.

1-آیا از سیستم پلاسما برای پیش آماده سازی سطوح چاپی استفاده می شود ؟ اگر جواب مثبت است آیا ممکن است ماشینی را معرفی کنید که دارای این سیستم باشد؟

ج1- سیستم های پلاسما مانند سیستم های شعله زنی و سیستم های کرونا برای پیش آماده سازی فیلم های پلیمری برای چاپ بسیار متدوال هستند. سیستم پیش آماده سازی پلاسما سیستمی بسیار گران است و به همین دلیل بیشتر سیستم های کرونا در ماشین آلات فلکسو و گراور ساخته می شود. بر اساس اطلاعات ما کمپانی Ahlbrandt یکی از تولیدکنندگان معروف و خوب یک چنین تجهیزاتی در سطح اروپاست.

جستجو در وبلاگ

آخرین دیدگاه ها