موقعیت ما

قم، بلوار شهید خدا کرم، کوچه شماره 4

تماس با ما

025-36644048-9

ساعت کاری

شنبه تا پنج شنبه 7 الی 14:20

تغییر زبان

تاریخچه اختراع پاکت نامه

  1. خانه
  2. پس از چاپ
  3. تاریخچه اختراع پاکت نامه
تاریخچه اختراع پاکت نامه


بیش از ۴۰۰۰ سال پیش که بابلی‌‌ها سر منشا تاریخچه پاکت بودند، قبل از اختراع پاکت نامه، کیسه ای مانند پوشه از خاک رس ایجاد کردند. خاک رس مرطوب بر روی پیغام حک شده بر لوح تا شده و با فشردن آن به هم به مهر و موم می ماند. سپس با پختن لوح محکم می شد تا اطمینان حاصل شود که محتویات آن ایمن هستند. برای رویت پیغام اولیه، باید پاکت خاک رس را می شکستند. مورخان بر این باورند که پاکت ‌ها اولین بار توسط چینی‌ ها در حدود ۳۵۰۰ سال قبل از زمان سرویس پستی سازمان دهی شده استفاده می ‌شدند. از اینجا بود که تاریخچه پاکت نامه آغاز شد.
 


 پاکت ‌نامه های رُسی


مخترع پاکت نامه


چینی ها مخترع پاکت بودند که اولین بار توسط آن ها استفاده شد تا راز ارتباطات سلطنتی را حفظ کنند. در این دوران، اکثر شهروندان قادر به خواندن یا نوشتن نبودند، بلکه تنها این ثروتمندان بودند که برای حفظ ارتباطات از چشمان کنجکاو از پاکت‌ های نامه استفاده می‌ کردند. همچنین اگر کسی نامه را دستکاری کرده بود، واضح بود که پاکت ترک برداشته است.


اختراع پاکت نامه کاغذی


اختراع پاکت در قرن دوم پیش از میلاد رخ داد و چینی ‌ها اولین پاکت‌ های کاغذی را اختراع کردند. اولین اختراع پاکت کاغذی از جنس پاپیروس بودند که در پوشش های خاصی برای حفاظت اسناد، طومارها و بیانیه ‌ها از چشمان نامحرم پیچیده می شدند. در دوران قرون‌ وسطی، روزنامه ها فعال شده و خیلی زود در بین مردم شروع به کسب محبوبیت نمود. همین دلیل خوبی بود که از آن به عنوان پاکت و پوشش نامه ها استفاده شود. با این حال، این پاکت از قبل شکل نگرفته بود، بلکه به صورت یک ورق کاغذ اضافی روی پاکت با مهر موم بسته شده بود.


تولد پاکت نامه های کاغذی


به سرعت چند صد سال به دهه ۱۸۰۰ میلادی می‌‌رسیم که پاکت‌ نامه به عنوان یک تکه کاغذ اضافی در اطراف نامه پیچیده می‌ شود. تنها ثروتمندان توان مالی این گزینه دوم را داشتند، در حالی که اغلب مردم عادی خود نامه را به صورت یک پاکت می ‌بستند و آن را به صورت مهر و موم شده ارسال می کردند. پاکت نامه کاغذی تحولات زیادی را پشت سر گذاشته اند.


 پاکت نامه مهر و موم شده


ادوین هیل دستگاه پاکت سازی خود را در سال ۱۸۴۵ به ثبت رساند. این ماشین با هدایت بخار کاغذ را به شکل پاکت برش داده، به آن چین انداخته و تا می کرد. این امر انقلابی برای پاکت‌های نامه شد، زیرا برای اولین بار آن‌ها به طور خودکار تولید می‌شدند.
در آمریکا اولین دستگاه اتومات توسط راسل آل هاوس و در 21 ژوئن 1853 اختراع شد. هر روز تا 12500 پاکت تولید می‌شد.
در سال 1870 خانم مارگارت نایت که به تولید کننده کیف های کاغذی معروف بود با تغییراتی در ماشین های قبلی، باعث تولید پاکت های تاشو گردیده و برای اولین بار یک طرف پاکت ها بسته بود، که البته هنوز درب آن ها باز می ماند!.
دو برادر، هنری و دی وی ویلر سوئیفت طراحی دیگری را تکمیل کردند و ماشین metal Chain را در سال 1876 به کار بردند.
در سال 1876 دستگاه تولید پاکت که پاکت با لبه های چسب دار تولید می کرد توسط جیمز گرین آرنولد ساخته شد.
در سال 1902، مخترع آمریکوس کالاهان از شیکاگو یک حق ثبت برای اولین پاکت با یک چهارگوش خالی (پاکت نامه پنجره دار) ابداع کرد، که محلی بود تا از آن آدرس داخل نامه قابل رؤیت باشد.


 پاکت نامه لبه چسبدار


امروزه بیش از ۱۸۵ میلیارد پاکت نامه در سال در گستره ‌ای از اندازه ‌ها، سبک ‌ها و اشکال مختلف تولید می‌ شوند. راهی طولانی از تاریخ غنی پاکت ‌ها به چیزی که امروزه برای ما عادی به نظر می رسد. عادی از این جهت که شاید هرگز به نوع و ظاهر پاکت های نامه دقت نکرده ایم. اما اکنون تا حدی از داستان تحولات پاکت نامه از نوع گل رس تا کاغذی و اسرار نهفته در آنها که ملت، تاریخ یا سرزمینی را تحت تاثیر قرار می دادند اطلاع داریم.
امروزه به پاکتی که برای قرار دادن نامه ها و مراسلات رسمی از آن استفاده می شود ملخی گفته می شود. اینکه پاکت از نظر زیبایی چگونه طراحی شود و نامه به چه شکل در آن قرار گیرد، بستگی به ایده و ذوق طراح دارد.