موقعیت ما

قم، بلوار شهید خدا کرم، کوچه شماره 4

تماس با ما

025-36644048-9

ساعت کاری

شنبه تا پنج شنبه 7 الی 14:20

تغییر زبان

تاثیر رنگ ھا در دنیای اقتصاد

  1. خانه
  2. طراحی
  3. تاثیر رنگ ھا در دنیای اقتصاد

 قرمز، آبی، زرد یا رنگی کاملا متفاوت؟ رنگ ها در دنیای اقتصاد از اهمیت ویژه ای برخوردارند. حتی اختلافات بزرگی هم برای حق استفاده از رنگ ها میان شرکت های بزرگ جهان در جریان است. گالری عکسی در باره رنگ ها در برندهای اقتصادی.

 

11

رنگ قرمز بانک “اشپارکاسه” آلمان

شعبه های بانک “اشپارکاسه” آلمان از رنگ قرمز خاصی استفاده می کنند. اما بانک “سانتاندر” در اسپانیا نیز از همین رنگ استفاده می کند و چندی ست اختلافات بر سر اجازه استفاده از این رنگ میان این دو شرکت اروپایی بالاگرفته است. سرانجام دادگاه عالی آلمان رای بر استفاده بانک “اشپارکاسه” از این نوع رنگ قرمز خاص داد.

12

رنگ نارنجی بیسکویت “براندت”

سیلویا گلدهامر، کارشناس برندهای مختلف اقتصادی که در شرکت “گلدمارکه” فعال است در باره نقش رنگ ها در برندهای مختلف می گوید مهم این است که رنگی در ذهن بیننده برای مدتی طولانی باقی بماند. خانم گلدهامر بر این نظر است که شرکت بیسکویت سازی براندت آلمان با استفاده از رنگ نارنجی خاص به این هدف خود رسیده و این رنگ در ذهن بیننده باقی می ماند.

13

رنگ زرد انتشارات “لانگنشاید”

رنگ زرد نیز در بخش مهمی از شرکت های تجاری آلمان اهمیت ویژه ای دارد. انتشارات لانگنشاید یا پست آلمان با رنگ زرد شناسایی می شوند. بیسکویت “لایبنیتس” و کتابچه های انتشارات “رکلام” نیز از رنگ زرد استفاده می کنند. سیلویا گلدهامر، کارشناس برندهای مختلف اقتصادی بر این نظر است که “رنگ های مشخص و یک دست چون رنگ زرد، در ناخودآگاه افراد نفوذ می کنند و در ذهن بیننده باقی می مانند.”

14

رنگ سرخابی “تلکوم”

سیلویا گلدهامر، کارشناس برندهای مختلف اقتصادی بر این نظر است که هیچ برندی نیست که از رنگ استفاده نکرده باشد. شرکت تلکوم که بزرگ ترین شرکت مخابرات اروپاست، رنگ سرخابی را برای برند خود انتخاب کرده است. البته تلکوم از یک شرکت وبسایت آمریکایی که از رنگ سرخابی تلکوم استفاده کرده بود شکایت کرد، اما باخت و آن شرکت هم اکنون حق استفاده از همان رنگ را برای خود به دست آورده است.

15

رنگ بنفش شکلات “میلکا”

گاوی که روی پوست اش لکه های بنفش باشد وجود ندارد. اما شکلات های شرکت میلکا از چنین گاوهایی برای فروش محصولات خود استفاده می کند. اما چرا رنگ بنفش مورد توجه این شرکت قرار گرفته است؟ سیلویا گلدهامر، کارشناس برندهای مختلف اقتصادی، بر این نظر است که شکلات ذهن انسان را به دوران کودکی می برد و رنگ بنفش نیز دقیقا همین احساس را در انسان برمی انگیزد.

16

رنگ خاکستری و طلایی “یوپی اس”

“یوپی اس” یا “یونایتد پارسل سرویس” از بزرگ ترین شرکت های لجستیکی در سراسر جهان است. این شرکت از جمله محموله های پستی خود را با خودروهایی با آرمی که زمینه خاکستری دارند به مشتریان خود تحویل می دهد. حدود ١٠٠ سال پیش که آرم “یوپی اس” تعیین شد، رنگ قهوه ای در آمریکا نماد شکوه و کیفیت عالی بود. این رنگ همچنین بسیار کارا بود، زیرا رنگ قهوه ای غبار خیابان ها را که بر سطح خودرو نشسته بودند، نشان نمی داد.

17

 

رنگ آبی تیره ی شرکت “نیوآ”

شرکت محصولات آرایشی و بهداشتی نیوآ رنگ آبی تیره ی را برای محصولات خود برگزیده است. اما ده ها شرکت دیگر نیز خواستار استفاده از همین رنگ برای محصولات خود هستند. اختلافات بالا گرفته اند و شرکت نیوآ در سال گذشته میلادی ( ٢٠١۵ ) در این زمینه به پیروزی رسید و اکنون دادگاه فدرال حق ثبت اختراع در آلمان باید در این باره نظر دهد.

18

رنگ سبز اتوبوس ھای شرکت “فلیکس”

شرکت مسافری فلیکس که به بیشتر کشورهای اروپایی سفر می کند، شعار خود را ” سبز سفر کن” گذاشته است. خانم سیلویا گلدهامر، کارشناس برندهای مختلف اقتصادی بر این نظر ست که این شعار به خوبی با رنگ اتوبوس ها همخوانی دارد.

19

رنگ آمیزی کودکانه در شرکت “ھیپ”

چرا باید یک رنگ را انتخاب کرد، وقتی رنگ های بسیاری در دسترس هستند؟ بعضی شرکت های اقتصادی آگانه از رنگ های مختلفی برای ارایه شرکت خود استفاده می کنند. مثلا شرکت های “گوگل” “ای بِی” یا “هیپ”، شرکت تولید محصولات غذایی کودکان. خانم سیلویا گلدهامر، کارشناس برندهای مختلف اقتصادی می گوید استفاده از حروف به رنگ های مختلف “کودک شاد” را در ذهن افراد تداعی می کند.