موقعیت ما

قم، بلوار شهید خدا کرم، کوچه شماره 4

تماس با ما

025-36644048-9

ساعت کاری

شنبه تا پنج شنبه 7 الی 14:20

تغییر زبان
  1. خانه
  2. طراحی
  3. بار کد چیست ؟
بار کد چیست ؟

 

بارکد یا خط نما (کد میله ای ) الگوی چاپ شده میله ای پهن و باریک عمودی که برای نمایش کدهای عددی به شکل قابل خواندن برای ماشین به کار می رود . کدهای میله ای تقریبا روی تمام محصولات فروشی در فروشگا ه های بزرگ و سوپر مارکت ها چاپ می شود . این کدهای میله ای با کد محصول جهانی مطابقت دارد
که یک قالب کد گذاری میله ای استاندارد برای شماره شناسایی تولید کنندگان محصول و شماره محصول می باشد . کد میله ای یا بارکد می تواند با نسخه چاپ شده فعلی کد مورس ارتباط داشته باشد .

بار کد چگونه کار می کند ؟
در واقع بارکد یک زبان است بار کد بوسیله یک منبع نوری خوانده می شود و بوسیله برنامه ای ترجمه می شود تا به اطلاعات مفید و قابل استفاده ای تبدیل شود . وقتی بارکد را روی دستگاه اسکنر کشیده می شود شماره محصول با کد فروش تطابق یافته قیمت آن از پایگاه داده ها مشخص می شود و لذا مقدار صحیح با صدای بوق یا زنگ تعیین می گردد . کامپیوترهای شخصی با مجهز بودن به دستگاه خواننده بارکد و نرم افزار مربوطه ،می توانند در جهت گسترش کاربردهای بارکد به کار روند . به طور نمونه یک مرکز سمعی و بصری می تواند بر چسب های بارکد را به تمام قطعات و تجهیزات بچسباند به طوری که بازرس این تجهیزات کار بسیار آسانی خواهد شد .
کاربرد بارکد می تواند باعث صرفه جویی در وقت باشد به ویژه زمانی که نیاز به کنترل انبار باشد . پویایی و پیچیدگی های برنامه اطلاعات بار کدها را به مقوله های مفیدی تبدیل می کند . شرکتها دلایل بسیاری برای استفاده از بارکد دارند .
که عبارتند از :
 1- سرعت 2- کنترل 3- اعتماد 4- دوام در صنعت هنر گرافیک سرعت ،کنترل ، صحت عوامل بسیار مهم و حیاتی برای ایجاد بارکد می باشد .

بارکدها چگونه ساخته می شوند:
بار کد به طور سمبولیک (کد ، زبان ) دو نوع ساختار دارد . در حال حاضر همه بارکدها به دو نوع پیوسته و نا پیوسته (مجزا) تقسیم می شوند .
کدهای پیوسته از فضای خالی در بین میله های کدهای چاپ شده استفاده می کند و در واقع آن میله ها هستند که اطلاعات را منتقل می کنند . بار کد ها از طریق سیستم تصویر دهی مستقیم چاپ می شوند البته غالب چاپخانه ها تمایل دارند که بیشتر از بار کدهای نا پیوسته (مجزا) استفاده کنند .
این کدها از فاصله بین میله های بار کد استفاده نمی کنند .

بار کدهای پیوسته : از لحاظ نماد شناسی ، از علایم (کد محصول جهانی ) و(شماره کالای اروپایی ) بسیار استفاده می شود .
اینها کدهای ثابتی هستند که اطلاعات را بر پایه دارایی (موجودی ) تهیه می کنند .همچنین این بارکدها اطلاعاتی نظیر کارخانه سازنده ، وزن ،اندازه و غیره را در بر می گیرند . می توان کدهای در ردیف کدهای پیوسته قرار می گیرند از شماره های ترتیبی و متوالی استفاده نمی شود

جستجو در وبلاگ

آخرین دیدگاه ها